Jak na iMovie

Připravil Martin Světlík

Online kurz
Osobní konzultace

Střih videa

Základní střih videí 

Přehrát jako video

Pojďme se podívat na několik základních technik a postupů, které oceníte při střihu vašich videí.

Zkrácení klipu

Nejjednodušší možností je klip zkrátit ze stran.

Jakmile na časové ose najedete kurzorem na jeden z okrajů klipu, můžete pomocí úchytů ze stran upravit jeho začátek a konec a tím i celkovou délku klipu.

Rozdělení klipu

Někdy se hodí nějaký záběr vystřihnout a nebo jen zkrátka potřebujete klip rozdělit na více částí.

Stačí umístit rychlý kurzor (svislá čára, kterou se pohybujete na časové ose) tam, kde chcete klip rozdělit, a použít klávesovou zkratku Cmd + B.

Výběr části klipu

Pokud potřebujete pracovat jen s určitou částí z klipu, například ji budete chtít vyjmout nebo naopak ponechat jen danou část, stačí držet stisknutou klávesu R a posléze táhnout kurzorem myši v daném klipu. Přes pravé tlačítko pak máte možnosti pro vyjmutí (Cmd + X) nebo zkrácení výběru (Option + Z).

👍

Užitečný tip

Jakmile nějakou akci uděláte omylem nebo jinak, než jste očekávali, vždy vás zachrání klávesová zkratka Cmd + Z, která vás vždy vrátí o potřebné kroky zpět.

Zkrátit na přehrávací hlavě

Našli jste perfektní místo, kde chcete váš klip zkrátit. Teď už jen stačí kliknout, čímž se na dané místo přesune přehrávací hlava (to je svislá čára zakončená trojúhelníkem nahoře). Klávesovou zkratkou Option + Z nebo přes pravé tlačítko myši zvolte možnost Zkrátit na přehrávací hlavě.

Individuální konzultace

Potřebujete
odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Vyplňte nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Více informací

Jak na iMovie

Online kurz
Konzultace