Jak na iMovie

Připravil Martin Světlík

Online kurz
Osobní konzultace

Střih videa

Pokročilé nástroje střihu

Přehrát jako video

iMovie je jednoduchým nástrojem pro střih videa, někdy ale dokáže překvapit. Tyto dva profesionálnější nástroje jsou toho důkazem.

Řezačka klipů

Klip můžete jednoduše zkrátit, nicméně ne vždy máte přesnou kontrolu nad začátkem a koncem. Navíc mnohdy chcete zachovat přesnou délku klipu na časové ose a jen jej posunout. V takovou chvíli pomůže řezačka klipů.

Řezačku klipů zobrazíte přes pravé tlačítko myši nebo klávesovou zkratkou Cmd + | (zpětné lomítko). Její výhodou je, že vidíte i části klipu, které jsou zkrácené. Snadno tak zvolíte perfektní začátek a konec. Změny potvrdíte klávesou ↩ enter.

Přesný editor

Přesný editor se hodí zejména ve chvíli, kdy na sebe dva klipy navazují. Podobně jako řezačka klipů umožňuje přesný začátek a konec obou dvou klipů tak, abyste měli kontrolu nad tím, kdy budou následovat.

Výhodou přesného editoru je také možnost posunout pomocí šedivého svislého posuvníku zvukovou stopu do nádcházejícího, respektive předchozího klipu. Tím docílíte daleko plynulejšího přechodu mezi klipy, kde se mění zvuková kulisa.

Přesný edit rozbrazíte dvojím kliknutím v prostoru mezi dvěma klipy nebo klávesovou zkratkou Cmd + /.

👍

Užitečný tip

Aby byl přechod mezi dvěma klipy co nejvíce plynulý z hlediska zvuku v pozadí, můžete v přesném editoru kromě prodloužení zvukové stopy upravit také její zesílení a naopak ztlumení pomocí ikonky na hraně zvukové stopy (po najetí se změní kurzor myši).

Ořez okraje klipu

Pokud chcete být opravdu přesní, iMovie nabízí ještě jednu možnost přesného ořezu. Jakmile kliknete na stranu klipu, podobně jako když jej chcete zkrátit, na okraji se objeví šedá svislá linka. V tu chvíli můžete klávesou . klip postrčit doprava a klávesou , naopak doleva. Pokud přidáte ještě klávesu Shift, můžete proces urychlit o větší části.

Individuální konzultace

Potřebujete
odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Vyplňte nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Více informací

Jak na iMovie

Online kurz
Konzultace